ייתכנו עיכובים במשלוחים בגלל לחץ בתקופת החגים של חברות המשלוחים, עמכם הסליחה
איזון חומציות PH במערכת הידרופונית
 
 חומצות הן גורמים חשובים בתהליכים כימיים רבים, ומשמשות את היצורים החיים רבות בחיי היום-יום. חומצה, בהגדרה המקובלת ביותר היא תרכובת המתפרקת במים ליצירת יוני הידרוניום, כך שה-pH של התמיסה המתקבלת יהיה נמוך מ-7 . (ויקפדיה)
 
חומצה בגידול הידרופוני
חשיבות החומציות בגידול הידרופוני הוא לשמור על סביבה מתאימה לפעולה של השורשים, כך שרמת חומציות מתאימה (PH בין 5.5 עד 6.5) מאפשרת לשורשים לספוג לצמח יסודות כימיים בצורה הטובה ביותר. אם רמת החומציות שונה מהמומלץ, היכולת לספוג את היסודות נפגעת, וכך הצמח לא יכול "להנות" מהדשן ואלמנטים שסיפקנו, מה שמעכב את הגידול שלו.
רמת החומציות בארץ הינה בסביבות 8PH= , ולכן בשביל שנגיע לערך הדרוש (PH בין 5.5 עד 6.5) נצטרך להשתמש בחומר מוריד PH שנהוג לסמן ב PH- או  PH DOWN(או מגביר חומציות במילים אחרות).
קיימים כמה מוצרים בשוק שייעודם הוא להוריד את רמת ה PH במערכת הידרופונית, למוצרים מוזמנים לבקר כאן .

 
סרטון : למה חשוב לאזן חומציות במערכת הידרופונית ? 


השימוש בחומר PH-  צריך להיות בזהירות ובכמויות קטנות, כ 3-5 CC במזרק כל פעם . שימו לב לא לשים יותר מדי חומר חומצי בשביל לא להגיע לרמת PH נמוכה מדי (PH מתחת ל 5.5) . אם בכל זאת טעיתם ושמתם יותר מדי, לצורך תיקון ניתן להשתמש בחומר שעושה את הפעולה הפוכה (PH+) . ניתן גם לשפוך שליש מכמות המים הנמצאת במערכת, ולמלא במים חדשים כך שרמת החומציות תתאזן שוב.
דשן וחומציות
בגלל שהדשן בעצמו הוא חומצי, ויש לו נטייה להוריד את רמת ה PH , לכן יש לאזן קודם כל את הדשן לרמה הרצויה (בעזרת מד מוליכות EC) , ורק אז למדוד את החומציות ולאזן אותה.
 
מדידת חומציות
קיימות כתה שיטות למדידה של רמת החומציות הקיימת במערכת. חלקן נותנות הערכה כללית לרמת הPH באמצעות אינדיקטור PH, שהוא בעצם תרכובת כימית המוספת בכמויות קטנות לתמיסה על מנת לקבל מדד ויזואלי של גובה ה-pH (חומציות או בסיסיות) של התמיסה.
שתי שיטות האינדקטור PH הנפוצות הם נייר לקמוס (טובלים את קצה הנייר במים ורואים את הצבע המתקבל) , וערכת טיפות ידנית (שמים קצת מים מהמערכת במבחנה קטנה, ומטפטפים 2 טיפות מנוזל המדידה ומערבבים וכך מתקבל צבע אשר נותן אינדיקציה לרמת ה PH).
אך השיטה הטובה והמדויקת ביותר היא להשתמש במד חומציות PH דיגיטלי, אשר קורא את רמת הPH בדיוק ומהירות.
 מד חומציות PH דיגיטלי
  המכשיר מודד את המוליכות החשמלית של המים, מה שנותן לנו אינדיקציה מדויקת לגבי ריכוז  הדשן בתמיסה.
יש כמה סוגים של מכשירים למדידת PH ,מומלץ לעיין בעלון הצרכן שמגיע עם המכשיר.
עם המכשיר מד PH מחברת HM DIGITALS מגיעה סכית קטנה בצבע כסף המכילה נוזל המיועד לשמור על תקינות עבודת האלקטרודה. לפני ההפעלה הראשונית יש לשפוך את תכולת השקית לתוך מכסה המכשיר, שם יש ספוג לבן שסופג את החומר. אחרי שפיכת החומר לתוך המכסה יש להחזיר  את המכסה על המכשיר ולחכות כ 10 דקות לפני השימוש במכשיר.
לרוב המכשירים הוראות ההפעלה הן : מפעילים את המכשיר (כפתור ה POWER) , מסירים את המכסה לחשיפת הפינים, טובלים את קצה המכשיר (כ 4 ס"מ) במאגר המים , מחכים 10 שניות עד שרואים את הקריאה (אם המספר לא ברור ניתן ללחוץ על כפתור HOLD שיקפיא את המספר בשביל שנוכל לקרוא אותו), מוציאים את המכשיר ומנערים אותו קלות משאריות המים (מומלץ לשטוף במים מזוקקים), מכבים את המכשיר (כפתור ה POWER).
קצב איזון החומציות במערכת
ניתן לבצע את פעולת המדידה ואיזון החומציות פעם בשבוע, אך מומלץ יותר, במיוחד רצוי בכל פעם שבה מוסיפים מים חדשים למערכת, או בעת ירידת כמות גדולה של גשם וכניסתו למערכת , מה שיכול להשפיע על איזון הערכים.

סרטון הדרכה

איך מבצעים איזון חומציות PH? מדידה במכשיר והוספת חומרים PH+ ו PH- 
סרטון הדרכה נוסף:
x

#{title}

#{text}

#{price}